ظروف چوبی

ظروف چوبی از زمان های قدیم تا کنون جزیی از آشپزخانه های ما بوده اند. استفاده از این ظروف ، حس لذت بخش در دست گرفتن یک وسیله  طبیعی و زنده را به انسان القا میکند. ظرافت و زیبایی کار چوبی با هیچ چیز جایگزین نمی شود

به واسطه علاقه عموم مردم به استفاده از ظروف چوبی و سنتی، از رستوران‌های سنتی تا فست فود های مدرن هم از ظرف چوبی استفاده می‌کنند تا مشتریان حس بهتری در زمان میل کردن غذا داشته باشند.

از ظروف چوبی پر استفاده می‌توان به سینی چوبی، تخته سروهای چوبی، ظروف پذیرایی و … اشاره کرد.

سرو غذا و یا پذیرایی در داخل یک ظرف چوبی زیبا، مطمئناً برای شما و مهمانانتان لذت‌بخش خواهد بود.

نکات مربوط به شست و شوی ظروف چوبی

توصیه می شود ظرف چوبی را بلافاصله بعد از هر بار استفاده به صورت دستی شست و شو دهید. نباید این گونه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار داد و یا آن ها در سینک رها کرد. گرمای فوق العاده بالای داخل ماشین ظرفشویی و در معرض آب بودن برای مدت زمان طولانی باعث تورم چوب و ایجاد شکاف هایی روی سطح آن می شود.

از خیساندن چوب در آب برای تمیز کردن آن خودداری کنید زیرا این کار باعث تاب برداشتن و باد کردن چوب میشود که نتیجه آن از دست دادن شکل و فرم طبیعی چوب است.

 برای شست و شوی این ظروف ابتدا لکه ها و تکه های غذای باقی مانده روی آن ها را جدا نموده و سپس با استفاده از آب ، مایع ظرفشویی ملایم و یک اسپنج آن را شست و شو دهید. تا جایی که امکان دارد از مایع ظرفشویی و ابزار خشن و زمخت دوری نمایید. در پایان، ظرف را آب کشیده و با استفاده از یک پارچه نرم آن را خشک نمایید. برای حفظ کیفیت ظرف چوبی بهتر است آن را در محیطی باز قرار دهید تا هوای موجود رطوبت باقی مانده را از آن خارج نماید.

بهتر است تا ظرف چوبی را داخل مایکروویو قرار ندهید و از سرو غذا های بیش از حد داغ و مایعات داخل ظرف چوبی خودداری نمایید. ظروف چوبی عمدتا برای سرو انواع سالاد ها طراحی شده اند و سرو غذاهای بسیار داغ در آن ها توصیه نمی شود.

ظروف چوبی را روی هم قرار ندهید اگر مجبور هستید ظروف را روی هم قرار دهید، مابین آن دستمال کاغذی بگذارید تا از بروز رطوبت جلوگیری نمایید.

ظروف چوبی را در محلی کاملا خشک قرار دهید و از تهویه هوا در آن مکان، اطمینان حاصل نمایید.

 

مزایای استفاده از ظروف چوبی:

  • در تولید ظروف چوبی از مواد سمی و خطرناک استفاده نمیشود و در نتیجه سلامتی مارا تهدید نمیکند.
  • ظروف چوبی وزن سبکی دارند.
  • دکور خانه شما را به سبک روستیک نزدیک میکنند.
  • از مواد تجزیه پذیر تولید شده اند.
0